Emlak Arama
Şehir :
İlçe :
Semt :
Emlak Tip :
Emlak Durum :
 
Özel İlanlar
    Müşteri Temsilcisi Online  
  Emlak No :
 

 
Tapu Takibi Nasıl Yapılır...  Tapu Takibi Nasıl Yapılır... 
 
 
İskan,Kat İrtifakı,Kat Mülkiyeti Nedir?  İskan,Kat İrtifakı,Kat Mülkiyeti Nedir? 
 
 
www.ridasbodrum.com  www.ridasbodrum.com 
 

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen e-mail listemize kaydolunuz.
 Adınız Soyadınız :

 E-mail adresiniz :

 
Emlak yatırımı yapmak için en uygun şehir neresidir?
  Bodrum
  Antalya
  İstanbul
    
 

ALIŞ SATIŞ
DOLAR : ;nd  2;: (5 
EURO : ;nd  2;: (5 
POUND : k sunu  dü 


Online : 4
Bugün : 17
Toplam : 444418

İskan,Kat İrtifakı,Kat Mülkiyeti Nedir?
İSKAN NEDİR?
İskan oturma izni, yapı kullanım izni olup, gayrimenkulün tasdik edilmiş projesine uygun yapılıp bitirilmesi durumunda, ilgili belediyece verilen bir belgedir. Aslında suyun, elektriğin, doğal gazın, telefon ve kanalizasyon gibi hizmetlerinin bu belgeden sonra verilmesi gerekir. Ama işler hiçte öyle yürümemiş.

NEDEN İSKAN ALMAZLAR?
İnşaatı yapan firma, ya inşaatı tasdikli projeye uygun yapmamış; ya da imara uygun yapmış, ancak kanuni prosedür ve ona bağlı harçlardan ve sigorta primleri gibi vesair giderlerden kaçındığı için almaz.

KAT İRTİFAKI NEDİR?
İmarlı bir arsanın imar durumuna uygun bir inşaat projesi yapılır ve ilgili belediyece tasdik ettirildikten sonra, inşaatın temel ruhsatı alınır; temel kazınıp inşaata başlanır ve bodrum kat veya su basmanı çıktıktan sonra, belediye temel üstü inşaat yapım izni ve ruhsatı verir İnşaatın bu aşamasında, yani daha ortada inşaat yok iken bağımsız bölümlerin kat irtifakları kurulabiliyor ve kat irtifaklı tapular çıkarılabiliyor.

KAT MÜLKİYETİ NEDİR?
İmarlı bir arsa üzerine ve o arsanın imar durumuna uygun inşaat projesi yaptırılır ve ilgili belediyece onaylanır. İnşaat projesi onaylanmış ve onaylı projeye sadık kalınarak yapı yapılıp bitirilir ve ilgili belediyeye iskan raporu için müracaat edilir. Belediyenin ilgili birimi inşaatı yerinde inceler resimlerini çeker, projeye uygun yapılmış ise iskan belgesini verir ve bu belge ile tapu dairesinden kat mülkiyetine geçilmiş olur. Kat mülkiyeti alınmış gayrimenkul imar mevzuatına uygun yapılmış kusursuz bir yapı demektir.

Gayrimenkulünüzün iskanı alınmamış ise hiç uğraşmayın !

Çünkü genelde onaylı projenin dışına çıkılmış, yani inşaatın şema ve şekli değişmiş veya inşaatın alanı büyütülmüştür, genelde böyle olur. O taktirde belediyenin iskan belgesi vermesi artık mümkün değildir. Bu ancak genel bir imar affı ile mümkündür. bu durumda uğraşmanıza gerekte yoktur, çünkü her türlü hizmeti zaten almaktasınız. Not: iskanı alınmamış olan kat irtifak tapulu konutlara bankalar konut kredisi veriyor.